3 Nisan 2014 Perşembe

DİZİ DİZİ SORULAR...

Öyle Bir Geçer Zaman Ki salının, Yaprak Dökümü çarşambanın ve Aşk-ı Memnu perşembenin dizisiydi… Kanal D zirvedeki yerini kaybetti ve artık hiçbir kanalda "günün dizisi" yok.
 

Kanal D’nin üstünde kara bulutlar dolaşıyor!
Aşk, Kayıp, Fatih, Cinayet, Zeytin Tepesi... Bu sezonun birbirinden zengin oyuncu kadrolarına rağmen birer birer yayından kaldırılan Kanal D dizilerinden bazıları. Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Yaprak Dökümü ve Aşk-ı Memnu dönemi çok da eskide değil oysa. Bu sezon ne oldu da en çok izlenen dizilere ev sahipliği yapan Kanal D’nin yıldızı sönüverdi? Nurgül Yeşilçay’lı, Dolunay Soysert’li, Nebahat Çehre’li diziler çok da iddialı başlamışlardı oysa. Aslına bakılırsa Kanal D, bu sezon sessiz sedasız yola çıkmayı kendi istedi. Her yıl gösterişli bir sezon tanıtımı yapan ve belli bir konsept etrafında kısa film çeker gibi tanıtım filmi çeken kanal, bu yıl hiçbir dizisinin istikrar sağlayamayacağını sezinlediğinden midir nedir tanıtım filmi çekmedi. Hal böyle olunca, meydan diğer dizilere kaldı. Özellikle Fox’un çektiği tanıtım filmi çok başarılı bulundu.
Günün dizileri nereye kayboldu?
Ah, ah, eskiden böyle miydi? “Perşembe dizim” diyerek sahiplendiğimiz ve uğruna dost meclislerini ektiğimiz dizimiz bir bakmışız hop diye pazartesi gününe, olmadı salıya, oradan pazara alınabilirdi. Şimdi bu heyecanla beklediğimiz bir “günün dizisi” kaldı mı da, gün ve saat değişikliğine şöyle ağız tadıyla üzülebilelim! Sahiden de, sezon finalini ya da büyük finalini gün sayarak beklediğimiz bir dizi kaldı mı Allah aşkına? İşimizden, okulumuzdan evimize bir an önce yetişmek için bir sebebimiz vardı: Bugün Aşk-ı Memnu günü derdik, şu gün Yaprak Dökümü günü. Yani, hemen hepimize hitap eden bir dizi illa ki olurdu. Ama bu sezon öyle olmadı. Muhteşem Yüzyıl bile artık herkesin gözdesi değil, hele Meryem Uzerli’nin olaylı ayrılışından ve kendisiyle birlikte seyircisini de “tüketişinden” sonra! Kara Para Aşk ve Zeytin Tepesi gibi dizilere dağılmaya başladı Kanuni’nin seyircisi. İki ay gibi uzun bir süre ekranlarda dönen iddialı fragmanlarıyla kendini tüketmeyi başaran Kurt Seyit ve Şura da beklenen etkiyi yaratmadı. Uzun lafın kısası bu sezon bu dizi salı akşamının dizisidir, şu dizi cumanın dizisidir diye bir muhabbet dönmedi.
Yükselişteki kanal: Fox!
Kim ne derse desin, bu sezonun gizli bir yıldızı varsa o da ne Kanal D ne Star: Fox! Dizileri yükselişte, seyircisi de kanala gönülden bağlı. Ayrıca çok fazla reyting almayan dizilerini de hemen yayından kaldırmayıp izleyicisine sadık bir imaj yaratıyor. Karagül, Umutsuz Ev Kadınları ve kısa süre önce biten Sana Bir Sır Vereceğim kanalın ünlü dizilerinden. Hele Karagül, laf aramızda kendini tekrarlamaya başlasa da, cuma akşamları zirveden inmek bilmiyor. Hem de karşısında Medcezir gibi bir dizi varken. Kalbimden geçen de sevgili Yalan Dünya aslında… Sahi ne oldu ona, cuma akşamlarının istisnasız reyting rekortmeni dizisi değil miydi o? Belki de kanallarda ya da senaryo matematiklerinde hiçbir suç yok. Suç bizzat biz ne izlemek istediğini bilmeyen kararsız seyircilerde!
Umutsuz Ev Kadınları'nda son bölümlere doğru şok edici gelişmeler!
Yüksek dozda spoiler içeren bir yazı, dikkat! Sonra bana "Kafa n'aptın sen ya?" demeyin sakın...
Gülşah'a saldıran üvey kocası, olaya şahit olan Kudret tarafından öldürülecek. Olay yerine varan Yasemin, Elif ve Nermin de cesedin saklanmasına yardım ederek suç ortakları olacaklar. Tam bu noktada Umutsuz Ev Kadınları'nı doğuran orijinal dizimiz Desperate Housewives yedinci sezon finalini yaparak son sezon olan sekizinci sezonuna başlamıştı. Bu cinayetten sonra Kudret ve Yasemin grubun vicdan azabını en çok çeken üyeleri olacak, bu ortak noktaları da onları yakınlaştıracak. Bir tek Yasemin ve Kudret'in aşk yaşamadığı kalmıştı, diyecekseniz, haklısınız; ancak şimdilik ufukta bir aşk yok. Sadece Sinan bundan şüphelenecek. Gülşah da depresyona giren kocası Kudret'le baş etmek zorunda kalacak. Bu arada (çoktan) ayrılan Elif ve Ömer de yeni sevgilileriyle birbirlerine hava atacak. Ve: Nermin de, dahil olduğu bu cinayetin beraber olduğu polisin dikkatini çekmemesi için elinden geleni yapacak. Ama işler hiç de umduğu gibi gitmeyecek...
Orijinal dizideki bu olayların bize ne kadarının yansıyacağı uyarlamayı yapan senaristlere bağlı. İki dizi arasında pek çok değişiklik yaptılar/yapıyorlar çünkü, ama sakın yanlış anlamayın, bu uyarlama işini muhteşem yapıyorlar. Yani hiç sırıtmıyor ve çok "bizden" duruyor. Mesela Ejder'in ölümüne ve Altay'ın sakat kalmasına neden olan (ayrıca Elif'in bebeklerinden birini kaybetmesine de) araba kazası aslında bir uçak kazasıydı (Şimdi uzun uzun anlatamam, sorarsanız anlatırım). Ya da Gülşah'a saldıran aslında üvey babası. Ve Nermin de polis sevgilisinden ayrılıp dedektif birisiyle birlikte olmaya başladı. Ama bizde aynı kişiyle olan ilişkisi devam ediyor, çünkü öteki türlüsü abartılı bulunur. Hele de Nermin için.
Bu arada: Desperate Housewives'ta yani orijinal sonda Sinan ölüyor. Ama bizde Yasemin-Sinan fanlarının tepkisinden korkup böyle bir şeyi yapmaktan vazgeçebilirler. Dizi normalde bu sezon bitecek, ama bakalım uzatacaklar mı? Merakla bekliyoruz.

3 yorum:

 1. Eğer yabancı bir dizinin orijinalinden saparsan o diziyi yürütemezsin en baştan yapmayacaksın arkadaş :)) ee malum onlarda işler daha farklı yürüyor her şeyi lönk diye getirip Türk halkına da sunamazlar o yüzden oturup orijinal fikirler ortaya atacaklar ki devamlılık olsun armut piş ağzıma düş bizimki başka bişi diil :(

  YanıtlaSil
 2. Ben en baştan beri söylüyorum. Kanal D o Akasya Durağı ile dizi hayatını ateşe attı :D O neydi allahım öyle :D Tövbe yarabbim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha eveeet ayneen öylee ondan sonra çöküşe geçti :D

   Sil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!