12 Şubat 2015 Perşembe

DİZİ DİZİ TESPİTLER

An itibariyle blog'umu blogger üzerinden takip edenlerin sayısı 300 olmuş. Ben de bunun şerefine sabah sabah bir televizyon yazısı yazayım madem dedim... (Şaka şaka, zaten yazacaktım ama üye sayımın 300 olduğunu görünce bununla ilişkilendiriyorum.) Aslında blog yazıları üye sayısından çok daha fazla kişiye ulaşıyor (mesela bir yazım ortalama 750-1000 kişiye ulaşıyor), yani bu sayıların sadece sembolik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü blog'lar twitter ve facebook üzerinden de takip edilebiliyor. Ayrıca hiçbir hesap üzerinden takip etmeyen bir sürü insan da olduğuna göre, bu konuyu kapatıyoruz!

O HAYAT BENİM'DEN 3. SEZON SİNYALİ
 
 
O Hayat Benim'in taze izleyicilerindenim. Diziyi izlemeye birkaç bölüm önce, pazar günleri Gönül İşleri'nin reklam aralarında gide gele başladım. Dizi ben başladığımda asıl konusunu ve cazibesini biraz kaybetmişti, ama yine de sıra dışı karakterler diziye merakla bağlanmamı sağladı. Pazar akşamlarının 1.si olması da zaten epeydir ilgimi çekiyordu.
 
Dizinin son bölümünde dikkatimi çeken bir şeyi paylaşayım sizinle... Karemizde Efsun, Nuran ve Sakine üçlüsü var. Onlar bir arada olur da, komik diyaloglar havada uçuşmaz mı! Efsun'la annesi tartışmakta... Yine yine tartışmakta...
 
Efsun: "Senin bu kininden iki sezon yerli dizi çıkar be!"
 
Nuran: "ÜÇ!"
 
Sakine'nin de bu sözler üstüne bir bakışı var ki, sanki gözleri "Yapmayın ya, bir sezon daha mı bu Gelincik Yokuşu'nda takılacağız?" demek istiyor!
 
DİZİ MÜZİKLERİ
 
 
Müzikler, beni bir diziye çeken en önemli sebeplerden biri diyebilirim. Güllerin Savaşı ve O Hayat Benim'e bakış atmam da müziklerine hayran kalmamla oldu aslında. İkisi de diğer dizi müziklerinden sıyrılan, farklı tınıları olan jenerik ve fon müziklerine sahip. İkisinde de (sanırım) fagot enstrümanı ön planda. Ama iki dizinin müzikleri de o kadar benzer ki, bu bende bir araştırma isteği doğurdu ve her iki diziyi de aynı müzik şirketinin, ENC'nin yaptığını öğrendim. Bazen fon müzikleri cidden karışıyor ve "Ben acaba hangisini izliyordum?" diye düşünmeden edemiyorum...
 
SERÇE SARAYI, SIRÇA KÖŞK VE DİĞERLERİ...
 
 
Umutsuz Ev Kadınları'ndaki sakar terzi Yasemin rolü ile hepimizin gönlünü fetheden Songül Öden'in yeni dizisi Serçe Sarayı'nda da, Yasemin'i andıran bir kadın görüyoruz. Hele fragmanda yer alan arabada sahnesinde bağıran sanki Serçe değil de Yasemin... Yeri gelmişken, dizide başkarakterin adının Serçe olması, dizinin adının biraz zorlamayla Serçe Sarayı olması bana biraz itici geldi... Ayrıca isim benzerliğinden ötürü aklıma o Sırça Köşk öyküsü geliyor her seferinde.
 
DİZİDE JÖN KITLIĞI YAŞANIYOR
 
Dizinin jönlerine itirazım var. Mert Fırat ve Alican Yücesoy. Hayır, yeteneklerine diyecek sözüm yok. Ama biz bu ikiliyi daha geçtiğimiz sezon "İntikam" dizisinde Beren Saat'in jönleri olarak izlememiş miydik... Yani niçin yine aynı ikiliyi bir kadının etrafına koydular... Yeni isim arayışına gidilmemiş, tembellik yapılmış, halihazırda bir arada olan iki isim kullanılmış... Bu bence çok çok çok yanlış bir hareket ve daha başlamadan eksi puan...
 
DRAM 10 KOMEDİ 0
 
Dizinin fragmanında göze çarpan bir diğer şey de komedi ve dramın harmanlanmış olması... Eyvah! Komediyi az tutun lütfen. Zira biz dram, gözyaşı ve entrika için Ulan İstanbul'u izlemeyi bile bırakıp Paramparça'ya geçiş yapmış bir seyirciyiz. (Ulan İstanbul ekranlarda daha fazla tutunamayıp yayından kaldırıldı ama yolculuğu internet üstünden devam edecek. Haftaya ilk kez internette yayınlanacak olan dizi, diğer haftalarda ise 1.99 lira karşılığında satın alınıp izlenebilecek. Ha satın alan olur mu, orası ayrı konu... Ama dizinin bu hareketiyle yeni bir dönemin kapısını araladığını, ekranda biten dizilerin istek alması üzerine internette devam edebileceğini gösterdiğini de hemen ekleyeyim.)
 
Uzun lafın kısası, yakında başlayacak olan diziyi de, Songül Öden'i de sabırsızlıkla bekliyoruz. Ve umuyoruz ki, dizi şöyle iddialı bir çıkış yapar da güllerin savaşının aman pardon reyting savaşlarının kurbanı olmaz...
 

1 yorum:

  1. Ne güzel yazmışsınız, öncelikle tabrikler, daha nice 300'lere:) dizilerde beni de ilk çeken müzikleri oluyor, çok haklısınız, görüşmek üzere, sevgiler:)

    YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!