8 Nisan 2019 Pazartesi

KANDIRILDIK: SAÇLARIMIZA ZEHİR Mİ SÜRÜYORUZ?!

Sodyum lauril sülfat (SLS), sanayilerdeki kirli boru hatlarını temizlemekte kullanılan, çamaşır ve bulaşık deterjanlarında da bulunan köpürtücü bir temizlik maddesi... Peki bu kimyasal maddenin saçımıza, yüzümüze, elimize, dişimize sürdüğümüz şampuanlarda, sabunlarda ve diş fırçalarında ne işi var?!


Üstlerinde "doğal" yazan, çayırları, çimenleri, ormanları çağrıştıran yemyeşil şampuan, sabun, diş fırçası kutuları... Her şey bir aldatmacadan ibaret! (Tamam, zaten biliyorsunuz.)

Hemen her ürünü yeşil kutularda satılan Yves Rocher'in güya saç dökülmesini engelleyen, sözüm ona "organik" acı baklalı bir şampuanı var. Üstünde yazan böyle, ama biraz yakından bakıp etiketini okuduğunuzda, içinde sodyum lauril sülfat olduğunu görüyorsunuz! Ve sülfat, bırakın saç dökülmesini durdurmayı, olan saçlarınızın da dökülmesine neden olan bir madde! 

Eyüp Sabri Tuncer "Doğal" Sıvı Sabunu... Sensodyn diş macunu... Prozinc şampuanı... Bunların hepsinde sülfat var. Bu markaları örnek veriyorum, çünkü bunlar diğerlerine göre sağlığa daha az zararlı diye aldığımız pahalı markalar, ama yok, bunlarda bile sülfat var.

Şimdi tek tek marka ismi vermeye gerek yok, marketlerde satılan pek çok temizlik ve kozmetik ürününde zaten sülfat var... Paraben içermiyor diye satılıyor, ama hepsinde sülfat var... Yani ya paraben ya sülfat... %99'unda ikisinden biri mutlaka var!


Sülfatın çok zararı var. İnternette kısa bir araştırma yapınca görebilirsiniz. Aldığınız ürünün içindekiler kısmını mutlaka okuyun... Okuyun ama, ne fayda! Mecbur aldık, alıyoruz, bile bile de almaya devam edeceğiz... 

Marketlerde, eczanelerde bile hayatımızın içine sızmış sülfat... Satılan hemen her üründe var... Amonyum Laureth Sülfat(ALES), Sodyum Lauryl Sülfat (SLS) ve Sodyum Laureth Sülfat (SLES)... Bir şeyin içinde sülfat geçti mi, bilin ki o şey zararlı, kaçın ondan! Bitkisel olduğu iddia edilen şampuanlar ve hatta bebek şampuanları bile bunlarla dolu. Hem paraben hem sülfat içermeyeni bulmak gerekli... Tabii bulabilirseniz... 

Sırf şampuanlarımız, sabunlarımız, diş macunlarımız köpürsün, kullanana "temizleniyormuş" hissi versin diye… Zehirle temas ediyoruz farkında olmadan…

Ya ellerimizi, saçımızı sırf duru suyla yıkayacağız... Ki bunu yapmak da faydasız... Ya da kendimizi sülfatla köpürtmeye devam edeceğiz! 

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz: 

instagram: @ofluoglumert
twitter: @ofluoglumert
facebook: @ofluoglumert 

5 yorum:

 1. köpük güzel bişey sanıyorduk meğer ne sinsiymiş :( almaya devam edeçceğiz, ne yapabiliriz ki? her şeyi evde yapmaya kalkınca yetemiyoruz.

  YanıtlaSil
 2. Eyvah, eyvah... neyi güvenerek kullanabiliyoruz ki artık..

  YanıtlaSil
 3. Eskiden kullanılan sabunları çok sert yapıyor diye kimse beğenmiyor ama en azından zararı daha azdır... Aldığımız hava bile kimyasallarla kirleniyor :/

  YanıtlaSil
 4. Maalesef herseyde var. Kimyager olmak lazim paketlerdeki yazilari anlamak icin 😃

  YanıtlaSil
 5. anneeee korkuunç yaa bilmiyodum araştırayıms bi :)

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!