16 Mayıs 2016 Pazartesi

İNTERNET BİZDE DE BEDAVA OLUR MU?


Geçen günkü BBC'nin haberini hayranlıkla okudum.


Estonya'da wifi ücretsizmiş. Hem de 2000 yılından beri


Ücretsiz wifi sayesinde herkes her işini internetten hallediyormuş


Düşünebiliyor musunuz?


Bizler internet erişimi için evdeki internet hattına ayrı, cep telefonuna ayrı, ofise ayrı, yazlığa ayrı ayrı faturalar ödeyeduralımEstonya'da insanların böyle bir harcaması yok. Onların cephesinden bakıldığında bizimkisi (haklı olarak) tamamen gereksiz bir harcama


Yani birisi çıksa dese ki "Türkiye'de herkes evine ayrı cebine ayrı wifi hattı alıyor", "Aaa, deli mi bunlar?" der bir Estonyalı.


Bitmedi...


Yine bu habere göre, Estonya'da vergi beyanından seçimlere kadar her şey online ve elektronik yollardan yürüyormuş. 2007 yılından bu yana Estonyalı seçmenler dünyanın hangi köşesinden olursa olsun, online oy kullanıyor.


2000 yılından bu yana hükümet ve parlamento kağıt kullanmıyor. Bütün faaliyetler elektronik kayıt sistemiyle sürüyor.


Sağlık sisteminde ve reçete yazımında da kağıt yok.


Planlara göre 2020 yılında nakit para kalkacak.


Okullarda çocuklar 7 yaşından itibaren bilgisayar ve programlama dersleri görüyorlar.


Ve anayasasında "İnternet ücretsiz karşılanması gereken bir vatandaşlık hakkıdır" ibaresinin bulunduğu tek ülke de Estonya.


Ne diyelim, böyle haberler okuyunca insanın canı çekiyor... Keşke internet erişimi bizde de ücretsiz olsa... Olsa da, internet yüzünden her ay gereksiz harcamalar yapmaktan kurtulsak...


6 yorum:

 1. Dün akşam biz de benzer bir konuyu konuştuk. Bedava olması aklımızın ucundan bile geçememiş ki "Yahu bu dönemde internete kota mı konulur?" diye dert yanıyorduk. Demek bedava da olabiliyormuş :))) Belki bir gün...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle haberler okuyunca insanın canı çekiyor... :)

   Sil
 2. Burası Türkiye abi burada imkansız böyle şeyler.

  YanıtlaSil
 3. burada daha fazla ne masraf yaptırabiliriz diye düşünüyorlar sen daha ücretsiz wifi diyosun.Tabi dediğin gibi insanın duyunca canı çekiyor.

  YanıtlaSil
 4. of ya bizde devlet bizden geçiniyo sürekli bahane buluyo para almak için :)

  YanıtlaSil
 5. Bizde internet bedava olursa insanlar hani şu birbirlerini kıyaslama ve çocuklar gibi birbirlerini kıskandırma havalarına girmezler ve bu her açıdan çok iyi. Oy olayından anlaşılıyor ki kağıt kullanmak istemiyorlar ve ağaçları doğada bırakıp gereksiz zaman harcamak istemiyorlar. 2000 yılından bu yana 16 yıl boyunca bu böyle bir düzende gidiyorsa vay bizim halimize valla :))

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!