8 Ocak 2017 Pazar

FİYORT MAVİSİ MONT VE BAK ŞU HAVANIN YAPTIĞINA!

Hava durumu, cuma günü için akşam saatlerinden itibaren karın geleceğini söylüyordu...

Ben de hava durumuna kulak verip cuma günü kar gelene kadar işlerimi bitirdim!

Yani İsveç alışverişimin eksiklerini kastediyorum elbette.

Montumu aldım! 

(Cidden, eve geldiğimde yağmur yeni başlamıştı ve henüz kara dönüşmemişti. Zamanlama iyiydi yani. Ve montun yanı sıra bir de su/rüzgar geçirmez bir pantolon aldım.)

AVM'leri gezip bitirdikten sonra, Karaköy'deki lüks bir spor/kamp mağazasından aldım... 


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, masa, iç mekan ve yiyecek
Fotoğraf Trabzon'dan... Kafamdaki kasket fotoğraflarda neden hiç belli olmuyor?

Fiyort mavisi diye geçen, petrol mavisi gibi, buz mavisi gibi, gri-mavi karışımı hoş bir rengi var...

North Face'in o sevmediğim siyah amca montlarından değil, Vaude'nin hakikaten hoş bir tasarımı olan hem işlevsel hem tarz montlarından...

Biraz pahalıydı, hatta biraz değil epey pahalıydı (1000 liradan az neyse ki), ama İsveç'e gitme tarihim yaklaşıyordu ve artık iki katlı, su/rüzgar geçirmez, sağlam bir mont almam gerekiyordu!

Gelin görün ki, İstanbul'da cuma akşamı başlayıp bir anda her yeri tutan ve cumartesi yani dün gün boyu devam eden kar şu anda herkesi evde mahsur bırakmışken, benim gideceğim İsveç'te henüz kar mar yok!

Dün Malmö'ye kibar kibar yağmış kendisi, ama tutmuyor... Tutsa da bizim buralardaki gibi günlerce yerde kalmıyor, trafiği kilitlemiyor, taksi buldurtmamazlık yapmıyor...

Yani ben kalın montlar, pantolonlar, botlar aldım ama İstanbul'un havası İsveç'ten daha soğuk ve karlı duruyor şimdilik.

Yine de İsveç bu, ne yapacağı belli olmaz. Her türlü hava koşuluna hazırlıklı olmak lazım. Kaldı ki İsveç'te Erasmus boyunca sürekli Malmö'de kalacak değilim. Okul bazı gezi etkinlikleri yollamış. Rusya St Petersburg'dan tutun, İsveç kırsalında bir hafta sonu geçirmeye kadar her türlü etkinlik var. Ama Rusya'ya götürüyorsun da, İsveç'in başkenti Stockholm'e niçin bir tur düzenlemiyorsun sevgili okul? İşin burasını anlamadım doğrusu...

Tekrar konumuza dönecek olursak... Kar yağmaca, bavul hazırlamaca, kitap okumaca, kitap yazmaca, dizi izlemece, dizi yazmaca... Bu cuma akşamından beri yağan karın kötü bir yanı da, uçak iptalleri... Uçuşlar kontrollü olarak yapılabiliyor. Bakalım benim uçuşumda bir iptal, aksama, rötar olacak mı? UMARIM OLMAZ!

Takipte kalın!

instagram.com/ofluoglumert

twitter.com/ofluoglumert

facebook.com/ofluoglumert

5 yorum:

 1. İsveç ben gittiğim zaman yani 4 yıl önce çok soğuktu. İsveç'te bulunduğum Vaxjö şehrini ve üniversitem arasında yaklaşık 15-20 km uzunluğunda göl vardı. O göl bir gecede donduğunu ve bazı İsveçliler o göl üzerinden yürüyerek kısa yoldan şehre gidiyordu.Hatta göl üstünde amcalar vardı ve selam vermek için yanına gidip balıp tutmasına bakıyordum :) St.petersburg,Lapland(noel baba köyü gezi- kuzey ışıklarını görmek için), Seabattle( cruise gemisi ile Baltik denizinde Stockholm'dan Tallinn'e gezi) gibi benim dönemimde etkinlikler vardı.Bizim okul Göteborg ve Stockholm gezisi düzenlemişti. Hatta Stockholm gezisi 4 gündü ve muhteşemdi. Stockholm, Kopenhag iskandinavya'da hayran olduğum iki şehir. Bir de oturma iznin varken 2 hafta filan Avrupa turu yap benim gibi. Bu fırsat daha eline geçmez. Sevgiler, saygılar ve başarılar :)

  YanıtlaSil
 2. İsveç! <3 Güle güle gidin, güle güle gelin :) Başarılar ve bol şans diliyorum. Umarım aksilik çıkmaz uçuşlarda.

  YanıtlaSil
 3. Kasketi biraz geriye doğru taktığın için görünmüyor olabilir. Yeni giysilerin sırtında paralansın:DDD Stockholm'ü de görelim bir ara:)))

  YanıtlaSil
 4. Heyy Merhaba ne de farklı bir yazı öyle blogunuza daha sıklıkla uğramak isterim mm ki umarım daha fazla aksilikler çıkmazz
  Hoşçakalın :)

  YanıtlaSil
 5. annatsana isveçte ilk günleriniii :)

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!