14 Kasım 2017 Salı

DOĞU EKSPRESİNDE CİNAYET'İ İZLEDİM


Cuma günü vizyona giren Doğu Ekspresinde Cinayet'i, hemen pazar günü gidip izledim. Yaklaşık iki saat süren film, Agatha Christie'nin en çok bilinen aynı adlı kitabından bir uyarlama. Filmde Johnny Deep, Penelope Cruz gibi isimler de var ama daha çok konuk oyuncu olarak geri planda kalıyorlar. Meşhur dedektif Hercule Poirot'u ise Kenneth Branagh canlandırıyor. Branagh aynı zamanda filmin yönetmen koltuğunu da kimselere kaptırmamış. 

Filmin ilk sahneleri, bizim İstanbul'da geçiyor. Daha sonra tren yola çıkıyor ve karlı manzaralar, nefis yemekler eşliğinde, sıcak kompartımanlar arasında şıkır şıkır giyinmiş yolcuları, aslında olağan şüphelileri tanımaya başlıyoruz. Nitekim çok geçmeden trende bir cinayet işleniyor ve herkes şüpheli konumuna düşüveriyor. 


Ben filmi oldukça beğendim. Polisiye ve dedektif öyküleri sevenlerin zaten kaçırmaması gereken bir film. Yine de, salondan çıktıktan sonra seyirci bazı tatminsizlikler de yaşamıyor değil. Özellikle de sonuyla ve olayların bağlanışıyla ilgili. Bir de, koskoca trende yalnızca sekiz-dokuz yolcu mu var diye de düşündürtmüyor değil... 

Bu arada, bir devam filminin sinyali de ufaktan ufaktan verilmiş. Bir istasyonda olaylı cinayet treninden inen Hercule Poirot'u karşılayan bir adam, Nil Nehri'nde bir cinayet işlendiğini söylüyor. Demek ki ikinci film olursa, bu sefer Nil sularında geçecek. İyi de olur, çünkü bu filmde o kadar çok kar vardı ki, trende olmamıza rağmen üşüdüm! 

Benim filme notum: 8/10

İzlerseniz ya da izlemeyi düşünüyorsanız, yorumlarınızı mutlaka bekliyorum... 

instagram.com/ofluoglumert
twitter.com/ofluoglumert
facebook.com/ofluoglumert 

7 yorum:

 1. Kitabıni okumuştum yillar önce. Filmi de güzel demek ki.
  Sağol tanıtım için .☺☺

  YanıtlaSil
 2. Sinemada izlemek için değer bir film mi?

  YanıtlaSil
 3. ben de cmt günü ilk seansa gittim hemen daha önce kitabını defalarca okuyup her versiyonunu da seyretmiştim.. evet koskoca trende toplamda poirot ile birlikte 9-10 kişi var 2 kişi 2. sınıfta kalıyor gerisi birinci mevkideler ve birinci mevkinin trenin öbür tarafı ile alakası yok o yüzden olaya da dahil değiller.. olayın amacı 12 kişinin bir jürideki kişi sayısı ile eşit olması film buna vurgu yapmıyor ama kitapta açıkça belirtilir.. son sahnelerde aslında isa'nın 12 havarisinin tasvir edildiği son yemek tablosuna da gönderme vardı onlar da 12 kişidir.. ben de Nil'de Ölüm kitabının da filme çekileceğini düşünüyorum devam olarak :-) yani umarım öyle olur...

  YanıtlaSil
 4. Bende gitmek istiyordum yorumlaman güzel oldu :)

  YanıtlaSil
 5. Agatha Christie'nin en ünlü romanıdır bence bende okudum çok önce. Bu arada uzun zaman sonra bloğuna girince bir iknci kitap müjdesi bekledim açıkcası. Facebookda takipçindim silinmiş herhalde. Hem burada, hem instegramda, hem de facebookda takipçin oldum.

  YanıtlaSil
 6. hımm izlemedim daha amaaa agatha sevenleri hayal kırıklığına uğratmışş :) poirot dizisi var bak süper :)

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!