11 Şubat 2017 Cumartesi

MALMÖ'DE SOĞUK AMA GÜNEŞLİ BİR CUMARTESİ GÜNÜ NASIL GEÇİRİLİR?Karların erimeye başladığı ama soğukların/sert esen rüzgarların son sürat devam ettiği ve güneşin -nihayet- yüzünü gösterdiği bir cumartesi gününün ardından yazıyorum bu satırları! İsveç'te Erasmus hayatımın dün itibariyle 1. ayını resmi olarak bitirmişken, "Ne? Ne zaman koca bir ay geçti?" diye şok oldum. İsveç günlerimi tüm samimiyetimle sizlerle buluşturmaya devam ediyorum... 

Bugün, sabah 10'da sahilde biraz bisiklet sürdüm, tabii ki rüzgar falan dinlemeden genç yaşlı İsveçliler de yürüyüşlerini ve bebek arabası sürüşlerini yapıyorlardı! Ve genel tespitim şudur ki babaların, bakın annelerin demiyorum babaların bebek arabası sürmesi burada milli spor arkadaşlar! Sahilde biraz bisiklet sürdükten ve üstte gördüğünüz karlı Turning Torso fotoğrafını (başka bir sürü fotoğraf da var ama bunu seçtim) çektikten sonra, bizim okula da yakın olan küçücük Lilla Torg meydanına gidip cheesecake'imi yemek üzere Pronto'da yerimi aldım! Hani en son yazdığım yazıda bahsetmiştim ya mutlaka gideceğim diye, işte sözümde durdum ve bugün gittim!


Pronto cheesecake'leriyle ünlü ve best cheesecake in town olduğuna şüphe yok (hoş Malmö'de toplasan kaç cheesecake kafesi vardır, o da ayrı konu). Ben beyaz çikolatalı New York cheesecake'imi söyledikten sonra üst kata çıktım, baktım gelmiyor. Biraz dergi karıştırdım, sonra aşağı indim, baktım orada duruyor tabağım. E niye söylemiyorsunuz? Neyse hemen alıp yemeye başladım tabii ki, harikaydı! Pronto'da kekler böyle yemek tabağına konuluyor ve atmosfer olarak da çok sıradan bir kafe, hatta sandalyelerde rahat rahat oturamıyorsunuz ama yine de cheesecake için gidilir, harika! Fiyatı 59 SEK, yaklaşık 24,50 lira. Kahve fiyatlarını menüde görebilirsiniz. Buralara gelecek olan başka kişilere fikir olması, yardımcı olması amacıyla elimden geldiğince fiyatları paylaşmaya çalışıyorum. Bu arada bu hafta kanelbulle haricinde wienerbröd'le de tanıştım, tabii ki ona da bayıldım! Semla hariç, her İsveç çöreğini seveceğim ben galiba.


Ve bu poz tamamen doğal çekilmiştir! Karda poz vermeye çalışan Mert aynı zamanda arkadaşlarının attığı kar toplarından kaçmaya ve suya düşmemeye çalışırken...

Takipte kalmaya devam!
4 yorum:

 1. Resimlerdeki gibi demek ki. Zaman zaman da kahveli, tatlılı.

  YanıtlaSil
 2. Danimarka`da (eminim ki kuzeyde pekçok ülkede) erkek tuvaletlerinde de bebek altı değiştirmek için bölüm var. (her tuvalette değildir tabii)
  Fiyatları yazman iyi oluyor bu arada.

  YanıtlaSil
 3. Bir daha İsveç'e gidersem bütün bunları tatmak istiyorum.
  Harika görünüyorlar.
  Sahi, 1 ay olmuş mu gerçekten?

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayanlar, anonim seçeneği ile yorum yapabilir... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim!